Poświęcenie kościoła

4 października 2010 r. mieszkańcy Wroniaw, parafianie tamtejszego ośrodka duszpasterskiego p.w. Miłosierdzia Bożego przeżywali niezwykłe święto. Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański dokonał poświęcenia kościoła.

Służba Boża jest w nim sprawowana już od 22 lat (Pasterka 25.12.1988 r.), ale przez akt poświęcenia świątynia została w uroczysty sposób oddana Bogu.

O godz. 17.00 Ksiądz Arcybiskup, w asyście kapłanów i służby liturgicznej, przybył do kościoła. W drzwiach świątyni został powitany przez Księdza Proboszcza i ucałował podany pacyfikał (relikwiarz w kształcie krzyża).

Po słowach wprowadzenia i przemówieniu Księdza Proboszcza Ksiądz Arcybiskup poświęcił wodę, którą następnie pokropił ołtarz oraz wiernych i ściany kościoła przechodząc przez jego środek.

Czytania wyznaczone na tę uroczystość przypomniały modlitwę Salomona podczas poświęcenia świątyni jerozolimskiej oraz nauczanie św. Pawła: „Wy jesteście Bożą budowlą”.

Po wyznaniu wiary śpiew „Litanii do Wszystkich Świętych” i uroczysta modlitwa Księdza Arcybiskupa rozpoczęły obrzędy poświęcenia kościoła.

Olejem Krzyżma świętego został namaszczony ołtarz i ściany kościoła, w miejscach, gdzie zostały umieszczone tzw. „zacheuszki” (płytka z symbolicznym krzyżykiem wmurowana w ściany wewnętrzne kościoła. Nad znakiem znajduje się lampka lub świeca czy świecznik zawieszony na ścianie. Nazwa pochodzi od celnika Zacheusza, który przyjął Jezusa w swoim domu).

Po namaszczeniu ścian została umieszczona na ołtarzu kadzielnica z palącymi się węgielkami, po ich zasypaniu w kadzielnicy Ksiądz Arcybiskup przełożył szczypcami węgielki do trybularza, wsypał kadzidło (symbol modlitwy, która wznoszona będzie na tym miejscu do Boga) i okadził ołtarz. Następnie Diakon okadził zgromadzonych wiernych i ściany poświęconego przed chwilą kościoła

(film)

Po okadzeniu ołtarz został nakryty obrusem i ustawiono na nim lichtarze i kwiaty.

Na znak radości, że świątynia została poświęcona na wyłączną własność Bogu, Ksiądz Arcybiskup po modlitwie przekazał Diakonowi zapaloną świecę, od której zostały zapalone świece na ołtarzu oraz świece przyniesione przez młodzież. Zostały one umieszczone w miejscach namaszczenia ścian kościoła. Zapalono także wszystkie światła w kościele.

(film)

Procesja z darami rozpoczęła liturgię eucharystyczną.

(film)

Po Komunii św. przedstawiciele parafian podziękowali Księdzu Arcybiskupowi za dokonane poświęcenie kościoła.

(film)

Na zakończenie liturgii Ksiądz Arcybiskup udzielił uroczystego błogosławieństwa.

(film)

Po liturgii obejrzał wystawę zdjęć ukazujących historię budowy kościoła, poczynając od poświęcenia kamienia węgielnego przez Jana Pawła II podczas jego pobytu w Poznaniu 20.06.1983 r.