Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 

 

1. Informuję, że do dnia 29 marca br. Ks. Arcybiskup udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej następującym wiernym Archidiecezji Poznańskiej oraz pozostałym wiernym przebywającym na terenie Archidiecezji Poznańskiej:
a. osobom w podeszłym wieku,
b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.),
c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Proszę jednak, aby korzystający z dyspensy byli wierni osobistej i rodzinnej modlitwie oraz w miarę możliwości łączyli się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe czy telewizyjne. Radio Emaus prowadzi transmisję Mszy św. o godz. 10.00 z katedry poznańskiej.
Zwłaszcza osoby starsze i chore powinny w najbliższym czasie unikać skupisk ludzkich. Osoby z objawami infekcji powinny bezwzględnie pozostać w domu.
2. Przypominam, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii św. na rękę, do czego teraz zachęcam, znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk, cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego, rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.
3. W przypadku przyjmowania Komunii św. na rękę ważne jest dbanie o higienę rąk oraz wyrażenie czci wobec Jezusa Chrystusa, realnie obecnego w Eucharystii, poprzez uprzednie przyklęknięcie lub – gdy jest to niemożliwe – poprzez głęboki skłon. Komunię św. należy przyjmować w postawie stojącej na lewą dłoń podtrzymywaną przez prawą, a następnie, stojąc przed kapłanem, prawą ręką włożyć Hostię do ust; w żadnym wypadku nie wolno odchodzić z Hostią na dłoni od ołtarza.

4. Odwołując się do dekretu ks. Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, informuję co następuje:
5. Podczas każdej Mszy św. może przebywać wewnątrz kościoła jednorazowo maksymalnie do 50 osób. Na drzwiach wejściowych została umieszczona informacja na ten temat. Jesteśmy zobowiązani liczyć osoby wchodzące do kościoła. Gdyby liczba przekroczyła 50 osób, pozostali mogą uczestniczyć we Mszy św. pozostając przed kościołem lub w domu korzystając z mediów. Proszę w pierwszym rzędzie umożliwić uczestniczenie we Mszy św. tym, którzy zamówili intencję Mszy św.
6. Kościół będzie otwarty na indywidualną modlitwę codziennie od godz. 9.00 do 18.00.
7. Jestem do dyspozycji moich parafian, którzy poproszą o wysłuchanie spowiedzi, udzielenie Komunii św. czy sakramentu namaszczenia chorych. Spowiedź pół godziny przed każdą Mszą św.
8. Biuro Parafialne będzie nieczynne, we wszelkich nagłych wypadkach proszę o kontakt ze mną. Mój telefon: 601 38 11 60.
9. Zgodnie z zaleceniem ks. Arcybiskupa, każdego dnia o godz. 20.30 – bez udziału wiernych – będę odmawiać w kościele różaniec w intencji ochrony przed chorobami, za osoby posługujące chorym, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Proszę Parafian, aby w tym samym czasie – w duchowej łączności ze mną i innymi kapłanami – odmawiali różaniec w swoich rodzinach. Modlitwa ta będzie miała miejsce również na falach Radia Emaus.
10. Ks. Arcybiskup zawiesza do odwołania Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Archidiecezji Poznańskiej. Obraz przybędzie w do wszystkich parafii, w których Nawiedzenie zostało odwołane, w terminie późniejszym.
11. Zawieszone są również nabożeństwa gorzkich żali, drogi krzyżowej i inne celebracje. Nabożeństwo gorzkich żali z katedry poznańskiej będzie transmitowane w Radiu Emaus w niedziele o godz. 16.00, a poza tym w Radiu Maryja i Telewizji TRWAM o godz. 17.00.

Najskuteczniejszym sposobem na zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa – w zgodnej opinii ekspertów – jest pozostanie w domu. Proszę więc wszystkich wiernych o ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi. W oczekiwaniu na Wielkanoc traktujmy Wielki Post jako wyrzeczenie się działań, które mogą przyczynić się do rozwoju tej groźnej choroby.

Bardzo proszę abyśmy wszyscy w duchu jedności podporządkowali się powyższym zarządzeniom.

 Z innych spraw:
1. Składkę gospodarczą z dzisiejszej niedzieli przekładamy na termin późniejszy.
2. Serdecznie dziękuję:
 ● za posprzątanie kościoła i otoczenia oraz ofiary pieniężne: Agacie Skorupińskiej, Anecie Borka, Katarzynie Rubach, Maciejowi Dulat, Adamowi Dulat;
● wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie kościoła i otoczenia do Nawiedzenia Matki Bożej, a także za ustrojone ulice i domy.
● Dziękuję za dotychczas złożone ofiary na daninę diecezjalną i potrzeby naszego kościoła.
3. W zakrystii dostępny jest: „Przewodnik Katolicki” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Gość Niedzielny” (6 zł). Dla dzieci marcowy numer „Małego Gościa Niedzielnego” (5 zł) oraz „Mały Przewodnik Katolicki” (5,90 zł).

stat4u