Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 

 

Co ze spowiedzią wielkanocną?
Do spowiedzi powinniśmy przystąpić co najmniej raz w roku. Po ustaniu pandemii zorganizujemy w parafii spowiedź z udziałem zaproszonych księży z dekanatu.
W naszym kościele można wciąż przystąpić do spowiedzi świętej pół godziny przed każdą Mszą Świętą (z zachowaniem liczby 5 osób obecnych w kościele), bądź też po indywidualnym umówieniu się z kapłanem nr. tel. 601381160.
Można też wzbudzić akt żalu doskonałego, a więc też szczerze żałować za grzechy z miłości do Boga. Otrzymujemy wówczas Boże miłosierdzie, ale popełnione grzechy jesteśmy zobowiązani wyznać w sakramencie pokuty po ustaniu epidemii.

Jak spełnić obowiązek Komunii Wielkanocnej?
Obowiązkiem katolika jest przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przystąpić do Komunii świętej sakramentalnej. Obowiązek ten możemy wypełnić aż do niedzieli Trójcy Przenajświętszej, czyli do 7 czerwca 2020 roku (mając nadzieję, ustąpienia pandemii do tego czasu).
Do Komunii świętej swobodnie będziemy mogli przystępować po ustaniu epidemii. Kiedy to będzie? Trudno w tej chwili odpowiedzieć.
Słowo „komunia” pochodzi od łacińskiego słowa „communio”, które oznacza jedność. Celem przyjmowania Komunii Świętej, czyli Ciała i Krwi Chrystusa, jest osiągniecie jedności z Bogiem, a także braćmi i siostrami w wierze.

Czym jest Komunia duchowa?
Komunia duchowa jest wyznaniem wiary w realną obecność Jezusa w Eucharystii, jest aktem miłości do Jezusa w Eucharystii i głębokim pragnieniem, by Jezus chciał wejść i przemieniać życie i historię mego życia. Zachęcamy do Komunii duchowej podczas uczestniczenia we Mszach świętych przez transmisje. Można wówczas odmówić jedną z modlitw:

Klękam u Twoich stóp, o mój Jezu, i ofiarowuję Tobie skruchę mego serca, które pogrąża się w nicości i Twojej świętej obecności. Uwielbiam Ciebie w sakramencie Twej miłości, pragnę Cię przyjąć w ubogim mieszkaniu mego serca. W oczekiwaniu na szczęście Komunii sakramentalnej pragnę Cię przyjąć w Duchu. Przyjdź do mnie, o mój Jezu, abym przyszedł do Ciebie. Niech Twoja miłość rozpali całą moją istotę na życie i na śmierć. Wierzę w Ciebie, ufam Tobie, kocham Ciebie. Niech się tak stanie (papież Franciszek, 19.03.2020).

lub

Jezu mój, wierzę, że jesteś obecny w Najświętszym Sakramencie. Miłuję Cię nade wszystko i pragnę posiadać Cię w duszy mojej. Ponieważ teraz nie mogę przyjąć Cię sakramentalnie, przyjdź przynajmniej duchowo do mojego serca. Jednoczę się z Tobą, jakbyś rzeczywiście był we mnie obecny, oddaję Ci się zupełnie i proszę gorąco: nie dozwól, abym kiedykolwiek oddalił się od Ciebie (św. Alfons Maria Liguori).

Czy odbędzie się święconka?
W czasie pandemii nie odbędzie się poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę. Poprośmy jednak Boga o pobłogosławienie nas i naszych pokarmów, zasiadając do wielkanocnego  śniadania. Opis i modlitwy tej duchowej liturgii umieściłem na stronie internetowej w innym dokumencie lub można posłużyć się także pomocą jaką jest specjalnie utworzona na najbliższe dni strona www.swietawdomu.pl  

 

 

stat4u